Kontakta oss

Österlens Kraft
Testgatan 3
272 36 Simrishamn

Telefonnummer

Växel 0414-28560 (knappval) 
Telefax 0414-17225
E-post: info@osterlenskraft.se

Felanmälan

under kontorstid (knappval)
0414-28560

efter kontorstid
SOS Alarm 040-6769088

Kontakta våra medarbetare direkt när växeln är stängd (avdelningsansvarig i fetstil)

VD

Göran Andersson
goran@osterlenskraft.se
Tel 0414-28550

Elförsäljning

Lars Hörbo
lars@osterlenskraft.se
Tel 0414-28551

Ekonomi och administration

Camilla Filling
camilla@osterlenskraft.se
Tel 0414-28563

Debitering och fakturering

Lotten Bengtsson
lotta@osterlenskraft.se
Tel 0414-28552

Elnät

Andy Karlsson
andy@osterlenskraft.se
Tel 0414-28566

Stefan Persson
stefan@osterlenskraft.se
Tel 0414-28562

Fjärrvärme

Filip Kyhlsgård
filip@osterlenskraft.se
Tel 0414-28561

Christer Mårtensson
fjarrvarme@osterlenskraft.se
Tel 0709-151294

Internet, Kabel-TV

Tony Kellersson
tony@osterlenskraft.se
Tel 0414-28553

Per-Åke Mårtensson
per@osterlenskraft.se
Tel 0414-28558

Kabelvisning

För kabelvisning klicka här!

Kontakta oss gärna om du har frågor eller problem!

Rymmer värmen ut genom fönstret!

Här är några tips som sänker din elförbrukning genom att se över dina fönster. – Täta dragiga fönster och ytterdörrar, det är ett enkelt sätt att förhindra att värme smiter ut. Ibland behöver man också byta ut gamla tätningslister mot nya.

Blev elräkningen större än vanligt?

Här är några tips som sänker din elförbrukning: För villaägaren betyder varje grads högre medeltemperatur cirka fem procent högre kostnad för uppvärmningen Du kan kanske sänka temperaturen någon grad utan att behöva frysa. Ett hus i utsatt läge kan förbruka 15 procent mer energi för uppvärmning än det som ligger skyddat. Tips! Ett plank eller […]

Stäng av apparaterna på riktigt!

Hemelektronik som tv, dator, dvd, cd-spelare och andra apparater, fortsätter att dra ström om du bara stänger av dem med fjärrkontrollen. Boven heter ”stand by-läge”. Hela 30-40 procent av all den energi som en apparat använder under sin livstid kan vara standby-el och totalt sett kan därför upp till 10 % av din hushållsel gå […]

Med en timer sparar du el än du tror!

Det är en mysig tid vi går till mötes och extra trevligt blir det när vi sätter ljus i våra träd och lyser upp våra mörka rum med olika typer av belysningar. Snart är det också dags att tända granen och adventsljusstakarna i fönstren. – Men hur mycket energi drar egentligen min julgransbelysning? – Behöver […]