Ryttarföreningen i naturreservatet

Havängs Ryttarförening är inte som andra ryttarföreningar. Man driver sin verksamhet i ett av landets vackraste och mest besjungna områden – naturreservatet Haväng/Ravlunda. Istället för att rida i ridhus rider man längs havet och i skogen. Bland får och kor.  Men för de allra sämsta väderdagarna har man en ridbana – som snart kommer att få belysning tack vara sponsring från oss på Österlens Kraft.

Det är tack vare föreningar som denna som vår bygd lever. Det är människor som engagerar sig som skapar den känsla som gör att andra människor dras hit.

De ger kraft åt Österlen. Och det vill vi också göra. På alla sätt.

ÖSTERLENS KRAFT
Vi utvecklar och driver el- och kommunikationslösningar som stärker Österlen. Med lokal förankring, teknisk kompetens och ett långsiktigt perspektiv skapar vi trygghet, tillgänglighet och framtidskraft för människor och företag i vår bygd.
KONTAKT
KUNDSERVICE
Öppet måndag-fredag: 09.30-12.00

Har du feedback på appen?